Jak jsem získala dotaci na start podnikání...

11.01.2019

Tenhle článek bude trochu suchařina, málo focení a hodně běhání po úřadech a papírování, ale zase se v něm dozvíte pár užitečných informací a tipů, pokud sami zvažujete začít se živností.

Po mém rozhodnutí, že se začnu živit focením, jsem dělala dost věcí - přemýšlela nad jménem firmy, zkoušela nejrůznější programy na editaci fotografií, abych vybrala, který mi bude nejlépe vyhovovat, a snažila se zjistit, co vše budu potřebovat i z hlediska českých zákonů.

Kamarádka mi navíc pověděla o známých, kteří získali dotaci na začátek podnikání a proplacení rekvalifikačního kurzu přes Úřad práce, a tak má cesta vedla také tam, abych se dozvěděla více.

Jak jsem (ne)pochodila na Úřadu práce...

Paní, která měla pod sebou rekvalifikace, byla velmi příjemná a se vším mi poradila, dala mi příslušné formuláře a sdělila, že si můžu sama vybrat vhodné kurzy (musí však být akreditovány ministerstvem jako rekvalifikační). Po té jen vypíšu žádost o proplacení se zdůvodněním, proč jsem si je vybrala a jak mi pomohou v uplatnitelnosti na trhu práce, a nechám ji potvrdit také u zřizovatelů kurzů.

Jelikož jsem na rodičovské, abych vůbec mohla o proplacení požádat, musela jsem se na úřadě evidovat jako uchazeč o práci. To s sebou nese povinnost zajít občas na schůzky ke sprostředkování zaměstnání, kde se Vás zeptají na vaše pracovní předpoklady, případně Vám nabídnou práci.

Co čert nechtěl, zrovna hledali pracovníka k mému bývalému zaměstnavateli. Vysvětlila jsem paní, že práci na plný úvazek teď vzhledem k nízkému věku dcery vzít nemohu, a že je to i důvod, proč chci začít s živností, abych mohla být časově více flexibilní. To jsem uvedla mimo jiné do své žádosti.

Co se týče kurzů, vybrala jsem si rovnou dva (což je možné, vejdete-li se do finančního limitu) a to Fotoreportér a Pracovník grafického studia. Nebyly úplně ideální, ale v každém bylo něco, co by mne posunulo dál, a hlavně jsem tehdy ještě měla pocit, že je lepší mít na svou práci nějaký "papír".

Vše jsem osobně oběhala a hotovou žádost podala na příslušné oddělení Úřadu práce. Pak už nezbylo, než čekat na výsledek, protože jednou z podmínek proplacení bylo, že živnost začnu až po ukončení kurzu.

S žádostí o dotaci jsem byla na Úřadu práce rychle hotová. Žadatel totiž musí být dlouhodobě evidován jako nezaměstnaný, což se s rodičovskou vylučuje. Pán mi ale dal tip na Nadační fond Veolia, který podporuje start podnikání a vytváření nových pracovních míst bez ohledu na dlouhodobou nezaměstnanost. A tak jsem si vzala nabízené materiály a doma mrkla na jejich stránky.

Žádost o dotaci u Nadačního fondu Veolia

V rámci Nadačního fondu Veolia mne zajímal program Startér - Věř si a podnikej! Na webu jsem vyplnila předběžný informační dotazník a čekala na schválení.

Poměrně rychle mi přišel mail, že můj předběžný záměr byl schválen a mohu přistoupit k vypracování oficiální žádosti. Tu bylo nutné ještě před konečným zasedáním schvalovací komise osobně zkonzultovat přímo v sídle nadačního fondu v Ostravě.

S žádostí jsem se sice trochu natrápila (musela jsem přesně popsat svůj záměr, vypracovat finanční plán na tři roky atd.), ale v případě jakýchkoli nejasností mi vždy ochotně poradili, telefonicky či mailem.

Co se týkalo podmínek započetí živnosti, mohla jsem začít klidně v den, kdy mi byl schválen předběžný záměr, nejpozději pak měsíc od podepsání smlouvy o získání dotace.

Pokud by mi tedy vyšly obě žádosti (o proplacení rekvalifikace i o dotaci), mohla bych s živností začít v lednu 2019. A teď si říkáte, že něco časově nesedí? No samozřejmě, nakonec to bylo prostě jinak.

Začínám živnost, značka - ihned

Den před první konzultací v nadačním fondu mi přišel dopis z Úřadu práce. Dodnes si nejsem jistá, co jejich odůvodnění, proč mi nebylo proplacení kurzů schváleno, znamená, ale osobně si myslím, že jsem prostě byla ihned uplatnitelná na trhu práce (co na tom, že se jednalo o celý úvazek, i když já měla zájem jen o půl).

Řekla jsem si, že zas nejsem tak hloupá, abych to nezvládla sama, a rozhodla se rozšiřovat si své dosavadní znalosti samostudiem (a kdybych si přece jen s něčím nevěděla rady, existuje řada kurzů, které by sice Úřad práce neuznal, ale více bych je využila v praxi).

Byl zrovna říjen, krásné počasí a listí už pomalu začalo chytat zlatavou barvu.  Prsty mě úplně svrběly, protože to byl ideální čas na focení a rozšíření mého portfolia.

U pracovnice nadačního fondu jsem se ujistila, že skutečně mohu začít, když jsem přestala být vázána termíny z Úřadu práce, a po zpáteční cestě domů z Ostravy se stavila na opavském magistrátu a založila si živnost (je to jen pár formalit a poplatek, více se dočtete třeba zde).

Vše nabralo rychlý spád - hlavně jsem potřebovala rychle vytvořit alespoň nějakou nabídku, dokud bylo pěkné počasí.

Začala jsem FB stránkou a letáčkem na podzimní focení, ať mám alespoň něco, než vytvořím skutečné stránky. Koupila jsem si doménu, předplatila balíček na tvorbu webových stránek a programy ADOBE na úpravu fotografií a pěkně v poklusu začala.

Moje první klientka, Lenka:)


Po prvních zakázkách dostala dcerka adenoviry, takže jsme týden strávily na infekčním v nemocnici. Venku bylo nádherně a my musely být zavřené v jedné místnosti a nemohly ani na chodbu. Dcerka většinou spala a já, jelikož jsem neměla notebook, kde bych mohla pracovat třeba na stránkách, si alespoň četla na mobilu seriál o všech možných i nemožných funkcích programu Lightroom:)

Jakmile jsme se vrátily domů, byl nejvyšší čas dopracovat finální žádost o dotaci. Udělala jsem požadované změny a zohlednila v ní i novou situaci, že jsem již s živnostní začala. Odeslala ji a pak už se dál věnovala rozvoji své práce, popravdě, po neúspěchu s rekvalifikačními kurzy jsem od toho už moc nečekala.

Tramtaradá, dotace je doma !

Já vím, že jsem se to marně snažila udělat napínavé, po spoilujícím názvu článku jste to jistě tušili:) Jednoho dopoledne mi zazvonil telefon a paní na druhé straně mi sdělila, že má žádost byla schválena a že se mám dostavit k podpisu smlouvy a na slavnostní předávání. (Video z předávání je zde a dozvíte se tam více i o celém fondu, schválně, kdo mne zahlédne:)

Abych to už zkrátila, před Vánoci jsem již měla peníze na kontě a mohla za ně pro Vás pořídit nový full frame fotoaparát a také skvělý portrétní objektiv, takže se máte na co těšit:)

První zkouška mého nového fotoaparádu v kombinaci s novým objektivem...


A příště pro Vás chystám spíše oddechová témata. Do komentářů napište, které chcete jako první:

  1. Jdu se fotit - co na sebe a jak se připravit?
  2. Jak jsem fotila svou první svatbu.
  3. Jak jsem začala fotit, aneb kdo neumí malovat, fotí:)

Těším se na Vaše reakce:)