Co na sebe a další tipy: lifestyle focení

19.03.2019
Malá slečna se chystá na focení... i to dokumentuji.
Malá slečna se chystá na focení... i to dokumentuji.


Lifestyle focení v pohodlí domova volí hlavně rodiny s novorozenými miminky, jelikož odpadá nutnost přesunu do ateliéru a celé focení je uvolněnější. Také je to protipól klasického polohovacího new born focení s nejrůznějšími rekvizitami. Pokud máte pocit, že Vaše miminko chcete mít raději v náruči, než v košíku, je to pro Vás ta pravá volba. Lifestyle new born se také mnohem více než jen na miminko soustředí i na zbytek rodiny, spousta záběru vzniká i neplánovaně, zvláště, máte-li další děti. Jak se na focení připravit, aby proběhlo co nejlépe a bez stresu? Tady je pár tipů a odpovědí na nejčastější otázky:

Netrapte se s úklidem!

Není nutné mít domov jako z katalogu, nejsem ani kontrola z hygieny, abyste museli cídit celý byt. S malými dětmi je úklid ještě komplikovanější, sama to vím z vlastní zkušenosti. Fotit budu na několika místech, je fajn je mít dopředu trochu rozmyšlené a nachystané, ale opravdu nemusíte kvůli mne pobíhat po celém bytě s prachovkou a různými leštidly, já se totiž budu soustředit hlavně na Vás a ne na to, zda máte zaprášené poličky:) Takže si odpočiňte, pokud Vám to miminko dovolí, a ušetřený čas věnujte raději sobě:)

Kde se bude fotit?

Popravdě, nemůžu vždy říci dopředu, záleží na aktuálním světle v bytě. Nepoužívám totiž záblesky, nejen proto, že mám moc ráda přirozené světlo, ale také, abych šetřila oči miminek. Proto je dobré se domluvit předem na době, kdy je v místnosti, kde focení preferujete, nejvíce světla, což se odvíjí dle orientace pokojů na světové strany.

Nicméně jsou místa, která jsou pro rodinné lifestyle focení využívána častěji, než jiná. Fotím především v dětském pokoji, který mají rodiče pro malé miminko připraven do posledních detailů a bývá to taky jeden z nejsvětlejších prostorů (pokud pokojíček nemáte, nebojte, my jej doma také nemáme a ničemu to nevadí, fotkám už vůbec ne).

Další oblíbená místa jsou ložnice - zvláště pak fotky na posteli, a samozřejmě obývák - tam se zase často využívá pohovka, různé ušáky a křesla. Fantazii se ale meze nekladou, pokud máte větší děti, dovedu si představit i focení v kuchyni (např. předvánoční společné pečení cukroví:)

Dětský pokojíček vypadá na fotkách pěkně...
Dětský pokojíček vypadá na fotkách pěkně...


Naprostou klasikou je pak okno, pokud máte v bytě málo místa, nebo málo světla, a nebo jen nechcete být rozptylováni interiérem na fotkách, jednoduše Vás postavím k oknu a fotky uděláme u něj. Větší děti lze fotit i na parapetu, ale tam je nutné být nablízku a hlídat ať nespadnou!

Pozadí u okna na fotkách neruší a pozornost je jen na Vás...
Pozadí u okna na fotkách neruší a pozornost je jen na Vás...

Co si máme obléci?

Tohle je trochu zapeklitá otázka, protože dost záleží také na tom, jak máte barevně laděný interiér. Nicméně jednoduchostí to téměř nikdy nezkazíte. Bílá, či světlá trička neutrálních či pastelových barev bývají dobrou volbou. K tomu zvolte neutrální spodní část oděvu, ať už se bude jednat o džíny, lněné kalhoty apod. Samozřejmě, maminky a malé slečny si mohou vzít i oblíbené šaty, jemné materiály podpoří něžnost Vašeho miminka. Jen doporučuji to příliš nepřehánět se vzory a nápisy, ať neodvádí pozornost od Vás samotných. Můžete si také nachystat více variant a já vám pomohu vybrat na místě tu nejlepší. Spoustu inspirace najdete také na mém oblíbeném pinterestu.

A obuv? V naší zemi není zvykem chodit doma v botech a přiznejme si, fotogenických pantoflí a papučí moc není. Ponožky taky nevypadají úplně nejlépe, takže ideální je být naboso. Alespoň se sladíte s malým miminkem, jehož malé nožičky určitě budete chtít mít na fotkách zachyceny:)

K úpravě vlasů a líčení si můžete něco přečíst v úvodu jednoho z minulých článků, ale popravdě, maminky, v štestinedělí budete možná rády, pokud si stihnete umýt vlasy, takže hlavně pohodlí a žádný stres!

Jak nachystat miminko?

Je dobré udělat co nejvíce proto, aby bylo co nejspokojenější, takže plné bříško a čistá plenka je určitě základ:) Samozřejmě, nakojit, přebalit, uspávat, to vše můžete dělat i v průběhu focení. Velkou výhodou je, že nemusíte nic balit s sebou, jste přece doma a vše máte po ruce!

Svého drobečka oblečte jednoduše, skvělou volbou je bodýčko s krátkým rukávem ve světlých barvách, dobré je mít čistě bílou plenku, někdy totiž vzor prosvítá přes oblečení. Je fajn mít nachystán také nějaký pléd, dečku či šátek, prostě něco, co má neutrální barvy a nekrčí se a můžeme to využít jako podložku při focení samotného miminka.

Má dcerka a mé první miminkovské lifestyle focení:)
Má dcerka a mé první miminkovské lifestyle focení:)

Focení v přátelském duchu

Budu se snažit dělat vše proto, aby focení bylo co nejvíce pohodové pro všechny a k tomu patří ještě jedna věc... Jedna z prvních otázek, kterou Vám po příchodu položím, bude: "Můžeme si tykat?"

Abych to vysvětlila, jsem v tomto ohledu běžně velmi konzervativní a lidem, které neznám, normálně vykám, ale v tomto případě bych ráda udělala výjimku, zvláště, pokud budou u focení ještě další děti. Doufám tedy, že se nebudete ostýchat a mou nabídku přijmete a nebudete ji považovat za neslušnou a neuctivou.

Tykání má totiž obrovský vliv na uvolněnost atmosféry, po čase Vám bude připadat, jako by za Vámi přišla dávná známá (dobře, toto přirovnání berte s rezervou, ale opravdu, rozdíl je znát a o to nám půjde:).

S dětmi bývá legrace a často strhnou i své rodiče:)
S dětmi bývá legrace a často strhnou i své rodiče:)


Navíc, malým dětem automaticky tykám a pak si při komunikaci musím dávat pozor na přechod vykání a tykání. A přesně tu pozornost bych raději věnovala na sto procent vznikajícím fotografiím. Tak snad Vás tento bod nezaskočí, jo, tohle mají v anglicky mluvících zemích rozhodně jednodušší:)

A pokud se budete cítit komfortněji, můžeme samozřejmě zůstat u vykání, jde mi přece hlavně o to, abyste se cítili co nejlépe!

Tak, teď už víte, jak se nachystat, než k Vám přijdu, budu se na Vás moc těšit! A pokud ještě nemáte zamluvený svůj termín a lifestyle focení Vás zaujalo, můžete se objednat třeba zde :) A vůbec nevadí, když nemáte malé miminko, tento typ focení je vhodný i pro rodiny s většími dětmi, nebo třeba těhotenské fotky.

Budu moc ráda, když mi dáte do komentářů vědět, zda se Vám článek líbil a chcete, abych v podobných tipech pokračovala:)