Jak se připravit na focení

Odpovědi na otázky se kterými se před focením setkávám a také mé osobní tipy:)

Všeobecná doporučení


Pokud chcete, aby Vám to na fotografiích opravdu slušelo, je dobré nezanedbat malou přípravu. Samozřejmě, že se nemusíte hned objednávat ke kadeřnici a vizážistce, ale dbejte na upravenost a zamyslete se nad tím, co si obléci. 

Co se týče vlasů a make-upu, je to o tom, v čem se cítíte dobře. Položte si sami otázku, jak chcete na fotkách vypadat? Přirozeně, nebo jako femme fatale? Podle toho se na focení připravte.

Naličte se, jak jste zvyklá, ať pak nemáte pocit, že jste na fotkách "nahá" a nebo naopak "zmalovaná". Pokud to zvládáte, doporučuji si vlasy pěkně upravit. V případě rozpuštěných vlasů si sebou raději na focení přibalte hřeben, vítr dokáže být potvora!

Také velmi doporučuji, pokud to jde, pořádně se na focení vyspěte, spánek dělá divy a všichni víme, že únava na kráse nepřidá.

Co na sebe?

To je otázka, na kterou se mne ptají téměř všichni:) Záleží hodně na tom, jak chcete, aby fotky vyzněly. Něco jiného je, když budeme fotit stylizovaný portrét a něco jiného, když bude chtít rodina prostě hezké fotky.  Ze všeho nejdůležitější je, abyste se ve svém oblečení cítili dobře, protože Vaše nálada bude na fotkách znát. Všeobecně se nedoporučuje oblečení s výraznými nápisy či vzory, neboť příliš poutají pozornost.  Dejte také pozor, aby oblečení nebylo nějak poškozené, zvláště hodně žmolkovaté, což jde na fotkách při určitém světle hodně vidět.

Pro ty, kteří se chtějí  sladit, přidávám odkaz na mé inspirační galerie na pinterestu.

A dovolím si malý komentář k barvám:

  • různé barvy vyvolávájí různé nálady, a to také v kombinaci s prostředím, kde jsou pořízeny.
  • s neutrálními barvami nezkazíte nikdy nic, budou ladit ke všemu, jen bych asi dala pozor na černou, ta je hodně tvrdá a s fotkami v přírodě příliš nekoresponduje (samozřejmě, pokud je záměrem vyjádřit určitou drsnost, pak je černá super, ale více se hodí do městského a industriálního prostředí) 
  • můžete také pracovat s výraznými barvami a to buď s jejich kontrastem (fialová a modrá v konstrastu se zlatavým listím podzimu, červená s okolní zelení, velmi dobře ke svěže jarní zelené vypadá také výrazná modrá, typická je také kombinace neutrálních barev a červené na vánoční focení, jelikož vypadá pěkně na sněhu) a nebo naopak s jejich podobným barevným laděním (žlutý kabátek do podzimní krajiny).
  • bílá, růžová a všechny pastelové odstíny jsou něžné, typicky se využívají u miminek nebo těhotenského focení a prostě všude, kde chcete vytvořit vílí atmosféru...


  • u jednotné stylizace je jednodušší začít od člena, který má méně oblečení na výběr, zbylí členové se mu snáze přizpůsobí

Na inspirační nástěnku jsem zařadila i fotky ne úplně sladěných rodin, abyste viděli, že barevné sladění opravdu není nutné (takže pokud nemáte stejné oblečení a nebo Vám dítě odmítá obléci si Vámi vybrané šaty, nepanikařte:). Je jen na Vás, jakou chcete vytvořit atmosféru na fotce - takže neváhejte a inspirujte se.

Pokud si nebudete jistí, vemte si na focení více oblečení a doplňků, ráda Vám poradím přímo na místě.

Oblečení a přípravám se věnuji také v článcích na mém blogu:

Co na sebe: těhotenské focení v zimě...

Jak je to s retuší?

Pokud Vám vyskočí v den focení na tváři pupínek, nemusíte termín u fotografa rušit. Retuše drobných vad pleti jsou v ceně běžných úprav, pokud jste si zrovna nevybrali reportážní úpravu fotek. Můžete si také připlatit u jednotlivých fotek za pokročilé retuše (beauty retuš a celková snová úprava fotky). Vrásky, zaménka a pihy se snažím neretušovat bez Vašeho přání.


Co vzít dětem?

Myslím, že bude stačit, když jim vezmete oblíbenou hračku, kterou můžeme u focení využít. Pokud se budete bát položit malé děťátko na trávu a kamínky, vemte třeba dečku, kterou máte v kočárku, nebo šátek. Je fajn mít také nějaký úplatek ve formě jídla (většinou se jím alespoň na chvíli zabaví i ty nejneposednější děti). Před focením prosím zkontrolujte, zda jsou děti čisté, bez drobečků či třeba ospalek atd.