Tipy a doporučení

Odpovědi na otázky se kterými se před focením setkávám a také mé osobní tipy:)

Co na sebe?

To je otázka, na kterou se mne ptají téměř všichni:) Záleží hodně na tom, jak chcete aby fotky vyzněly. Něco jiného je, když budeme fotit stylizovaný portrét a něco jiného, když bude chít rodina prostě hezké fotky.  Ze všeho nejdůležitější je, abyste se ve svém oblečení cítili dobře, protože Vaše nálada bude na fotkách znát. Všeobecně se nedoporučuje oblečení s výraznými nápisy, neboť příliš poutají pozornost, ale pokud je Vaše oblíbené, nebo to má být záměr, proč ne:) Hlavně nenuťte děti a partnery do oblečení, které nechtějí, jen proto, že to bude vypadat dobře na fotkách (pokud ovšem nechcete fotky mračících se partnerů a uplakaných dětí, pak je úspěch zaručen). Chcete-li, můžete si vzít s sebou něco na převlečení, čas na to bude.

Pro ty, kteří se chtějí přece jen sladit, přidávám odkaz na mou inspirační galerii na pinterestu.
A dovolím si k ní malý komentář: různé barvy vyvolávájí různé nálady, a to také v kombinaci
s prostředím, kde jsou pořízeny. S neutrálními barvami nezkazíte nikdy nic, budou ladit ke všemu. Můžete také využít barevného kontrastu  - fialová a modrá v konstrastu se zlatavým listím podzimu, červená s okolní zelení, typická je také kombinace neutrálních barev a červené na vánoční focení, jelikož vypadá pěkně na sněhu. Bílá, růžová a všechny pastelové odstíny jsou něžné, typicky se využívají u miminek nebo těhotenského focení a prostě všude, kde chcete vytvořit vílí atmosféru... Na inspirační nástěnku jsem zařadila i fotky ne úplně sladěných rodin, abyste viděli, že barevné sladění opravdu není nutné. Je jen na Vás, jakou chcete vytvořit atmosféru na fotce - takže neváhejte a inspirujte se.

A co vlasy a líčení?

Toto je téma spíše pro ženy. Jelikož zatím nespolupracuji s žádnou vizážistkou ani kadeřnicí, je to, dámy, jen na Vás. Pokud ale chcete, aby výsledek vypadal co nejlépe, doporučuji alespoň pořádně se vyspat a před focením se nalíčit minimálně tak, jak jste zvyklé (pokud nejste, mohu Vás ubezpečit, že líčení není povinné:). Úpravů vlasů nechám také na Vás, jen vy víte v čem se cítíte nejlépe a zda dáváte přednost přirozenosti a nebo se raději svěřujete do rukou kadeřnice (pak je ideální sladit termín focení s pravidelnou návštěvou Vašeho oblíbeného kadeřnictví:).

Jak je to s retuší?

Pokud Vám vyskočí v den focení na tváři pupínek, nemusíte ho rušit. Retuše drobných vad pleti jsou v ceně úprav. Nikoli však pokročilé retuše jako zeštíhlení, zvětšení prsou, prodlužování nohou a podobně. Pevně doufám, že Vám dokáži vytvořit pěkné fotografie i bez těchto "zkrášlovačů".

Co vzít dětem?

Myslím, že bude stačit, když jim vezmete oblíbenou hračku, kterou můžeme u focení využít. Pokud se budete bát položit malé děťátko na trávu a kamínky, vemte třeba dečku, kterou máte v kočárku, nebo šátek. Je fajn mít také nějaký úplatek ve formě jídla (většinou se jím alespoň na chvíli zabaví i ty nejneposednější děti).